فطرت الهی - دلسوخته ای منتظر

در این وبلاگ سعی داریم بیشتر از مبانی فکری الهی بنویسیم

فطرت الهی - دلسوخته ای منتظر

در این وبلاگ سعی داریم بیشتر از مبانی فکری الهی بنویسیم

فطرت چيست؟
فطرت الهی - دلسوخته ای منتظر
فطرت انسانی چیز خاصی نیست که بشود آن را مثل قلب و کلیه و غیره به کسی نشان داد بلکه فطرت همان آفرینش خاص الهی است که فقط به انسان داده شده و به هیچ موجودی قبل از انسان داده نشده است.
این آفرینش چند ویژگی دارد:
1- برای اولین بار به انسان داده شده
2- دین الهی منطبق با آن است
3- هرگز از بین نمی رود ولی ممکن است زیر لجن زار گناه دفن شود
نویسندگان
آخرین مطالب
پربیننده ترین مطالب
امام صادق (ع) از پدرش نقل ميكند كه فرمود: كسى كه در او حرص و ترس باشد ايمان ندارد و مؤمن، ترسو و حريص و بخيل نيست. الخصال / ترجمه جعفرى، ج‏1 ؛ ص131

انسان ها فطرت و آفرينشي يكسان در انسانيت دارند. يعني آنچه كه خمير مايه ي انساني است در همه ي انسان ها يكي است. به همين دليل راهكارهايي كه فطرت را بيدار نگه مي دارد يا فطرت را بيدار مي كند بر روي همه ي انسان ها جواب مي دهد و به اصطلاح جهان شمول است. اگر كسي بخواهد در برابر بيداري فطرت مقاومت كند بايد رياضت بكشد و با سختي زياد خودش را نسبت به بيدار بودن فطرت غافل كند. البته اين آدم نمي تواند فطرت را از بين ببرد. بلكه بايد آن را مدفون كند.

يكي از اين راهكار ها كه قرآن و روايات به آن اشاره دارد توجه به فقر وجودي انسان است. اگر انسان به خودش و به آفرينشش كه از نطفه اي بد بو آفريده شده است دقت كند هيچگاه به اينجا نمي رسد كه علت العلل خود را فراموش كند. هيچگاه به اينجا نمي رسد كه با اسم هاي دهان پر كن و زينت شده جنايت و خونريزي انجام دهد. وقتي انسان نداي دروني خودش را بازتاب افكاري وهمي بداند كما اينكه برخي متفكرين غربي اينگونه مي انديشند. ديگر جايي باقي نمي ماند كه براي سر بريدن ناراحت بود. چرا كه سر بريدن را ديني (جعلي ) تاييد كرده است و ما هم كاري به چون و چراي آن نداريم، و از آن طرف يادمان داده اند فطرت ندايي وهمي است.

آيا آنان كه نداي فطرت را جعلي و غير واقعي مي دانند مي توانند براي بشر نسخه ي اخلاقي بپيچند. اگر انسان ويژگي هاي انساني مخصوص به خود نداشته باشد. چطور مي توان آداب و سنت ها را محكوم به بي اخلاقي دانست. اگر دنبال وحدت جامعه بشري هستيم بهترين كار دعوت به نداي فطرت است. فطرتي كه همه ي انسان ها را از ظلم، خيانت، فريبكاري و ... نهي مي كند و به وحدت و يكدلي و نوع دوستي و رحم به همديگر دعوت مي كند.

شايد كسي بگويد كه فطرتي نيست و اينها شعري شاعرانه است. در جواب به اين انسان مادي گرا و تجربه محور خواهيم گفت. به اين نسخه ي جهان شمول عمل كن تا نداي فطرتت را بشنوي.آن هم نه يكبار بلكه هر بار كه اين كار را كردي نداي فطرتت بلند مي شود.

آن راهكار ساده رجوع به خود در تنهايي شب و سكوت است جايي كه فشارهاي اجتماعي، دوستان فضايي و حرف هاي فطرت كور كن، تبلت و لپ تاپ ، موبايل و فضاي مجازي و ... وجود ندارد. آنجا انسان تنهاي تنها مي تواند با خودش مواجه شود و از خودش حساب بكشد. وقتي تنها شدي كمي درباره ي اين بيانديش كه چقدر ضعيفي. براي اينكه به نقطه ضعف هايت بيشتر پي ببري به بزرگترين مانع زندگيت بيانديش. به مرگ!

فكر كن در چه حالت هايي امكان مرگت وجود دارد. حالت هاي مختلفي مي توان متصور شد مثلا ممكن است غذا در گلوي شما گير كند يا در راه تصادف كني يا پاي شما به سنگي گير كند يا نفستان بند بيايد يا قلبتان بايستد يا پرت شويد يا ... يا .. يا .... يا ... وقتي خوب فكر كنيد مي بينيد زنده ماندن چيز عجيب تري است تا مردن.

البته براي آن لحظه از شب هيچ چيز مثل مناجات امير المومنين درمسجد كوفه حال آدم را خوب نمي كند و انسان را به انساني زندگي كردن يعني  فطري زندگي كردن بر نمي گرداند.

مَوْلاىَ يا مَوْلاىَ اَنْتَ الْمَوْلى وَاَ نَا الْعَبْدُ وَهَلْ يَرْحَمُ الْعَبْدَ اِلا الْمَوْلى

مولاى من ... تويى سرور و منم بنده و آيا جز سرور بر بنده رحم مي كند؟


مَوْلاىَ يا مَوْلاىَ اَنْتَ الْمالِكُ وَاَ نَا الْمَمْلُوكُ وَهَلْ يَرْحَمُ الْمَمْلُوكَ اِلا الْمالِكُ

مولاى من اى مولاى من ، تويى مالك و منم مملوك و آيا جز مالك بر مملوك رحم مي كند؟


مَوْلاىَ يا مَوْلاىَ اَنْتَ الْعَزيزُ وَاَ نَا الذَّليلُ وَهَلْ يَرْحَمُ الذَّليلَ اِلا الْعَزيزُ

مولاى من اى مولايم تويى عزتمند و منم خوار و ذليل و آيا جز عزيز بر شخص خوار رحم مي كند؟

مطالبي نسبتا مرتبط  اين مطلب و اين مطلب


دریافت متن كامل مناجات امير المومنين در مسجد كوفه
عنوان: مناجات امير المومنين در مسجد كوفه
حجم: 104 کیلوبایت

دریافت صوت مناجات امير المومنين در مسجد كوفه حان مهدي سماواتي
عنوان: مناجات امير المونين در مسجد كوفه
حجم: 1.25 مگابایت

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی