فطرت الهی - دلسوخته ای منتظر

در این وبلاگ سعی داریم بیشتر از مبانی فکری الهی بنویسیم

فطرت الهی - دلسوخته ای منتظر

در این وبلاگ سعی داریم بیشتر از مبانی فکری الهی بنویسیم

فطرت چيست؟
فطرت الهی - دلسوخته ای منتظر
فطرت انسانی چیز خاصی نیست که بشود آن را مثل قلب و کلیه و غیره به کسی نشان داد بلکه فطرت همان آفرینش خاص الهی است که فقط به انسان داده شده و به هیچ موجودی قبل از انسان داده نشده است.
این آفرینش چند ویژگی دارد:
1- برای اولین بار به انسان داده شده
2- دین الهی منطبق با آن است
3- هرگز از بین نمی رود ولی ممکن است زیر لجن زار گناه دفن شود
نویسندگان
آخرین مطالب
پربیننده ترین مطالب
امام صادق (ع) از پدرش نقل ميكند كه فرمود: كسى كه در او حرص و ترس باشد ايمان ندارد و مؤمن، ترسو و حريص و بخيل نيست. الخصال / ترجمه جعفرى، ج‏1 ؛ ص131

۱۷۲ مطلب توسط «میثم علی زلفی» ثبت شده است

روزی ابوحنیفه[1] برای ملاقات با امام صادق علیه السلام به خانه امام آمد و اجازه ملاقات خواست. امام اجازه نداد.

ابوحنیفه می گوید: دم درب، مقداری توقف کردم تا این که عدّه ای از مردم کوفه آمدند و اجازه ملاقات خواستند. به آنها اجازه داد. من هم با آنها داخل خانه شدم.

وقتی به حضورش رسیدم، گفتم: شایسته است که شما نماینده ای به کوفه بفرستید و مردم آن سامان را از ناسزا گفتن به اصحاب محمّد، نهی کنید. بیش از ده هزار نفر در آن شهر به یاران پیامبر ناسزا می گویند.

امام علیه السلام: مردم از من نمی پذیرند.

ابوحنیفه: چگونه ممکن است سخن شما را نپذیرند، در صورتی که شما فرزند پیامبر خدا هستید؟

میثم علی زلفی

فکر کنم در این اوضاع و احوال بد نباشد یکبار اعتقاداتمان را مرور کنیم آن هم با یک حالت شور انگیز حسینی

امیدوارم بتوانید تا آخر گوش بدهید
میثم علی زلفی

داشتیم نذری هیئت را با یکی از دوستان می خوردیم تعبیر قشنگی داشت. می گفت بخور این غذا طعم ایمان دارد. غذایی که طعم ایمان دارد برای ظالمین و کسانی که از بیداری انسان و ایمان آنها می ترسند باید وحشت آور باشد. اگر تاثیر غذای هیئات که عمدتا از دسترنج مردم کم در آمد و زحمت کش و صدقات و نذورات آنها درست می شود را بفهمیم معنی حملات کسانی که با مثل تصویر زیر در صدد کاستن و شکستن آن هستند را بهتر می فهمیم و اتفاقا عکس برایمان معنی دیگری پیدا می کند.

میثم علی زلفی

در این ایام که بازار پیچاندن گرم است ویکی کلاس هایش را می پیچاند و دیگری نسخه می پیچاند و آن یکی طومار مردم و آخری هم بیت المال و اموال مردم را، من نیز بیکار نماندم و اینگونه بر جماعت پیچان و خیزان اضافه شدم که:

هر روز به روز پیش می پیچم

چون پیله به گرد خویش می پیچم

در دایره بی عبور میگردم

 افسوس که بی حضور میگردم

* شعر از مرحوم آقاسی

میثم علی زلفی

ایران در مقابل اسپانیا گل کاشت. از این جنس فوتبال باید یک درس بزرگ گرفت. وقتی مردانی داری که از تیم یک میلیارد دلاری اسپانیا نمی ترسند و گوشت و پوستشان را مقابل توپ حریف قرار می دهند تا عزت کشور حفظ شود. می شود فهمید فقط کافی است نترسید و مردم را هم نترساند. چون مردانی داریم که حاضرند گوشت و پوستشان را در مقابل گلوله های تیر و توپ دشمن قدار قرار دهند و از عزت این کشور دفاع کنند. دشمنی با مخازن چند صد میلیارد دلاری!

خواهشا در انتخابات بعدی و نه حتی اتنخابات، در هیچ لحظه ای از حیات این کشور مردم را از دشمن نترسانید!!! این نهایت بی شرفی است.

میثم علی زلفی

چندی پیش در مباحثه ای، به سبب اختلافی که حاصل شد، نفر مقابل با استناد به روایت «اخْتِلَافُ أُمَّتِی رَحْمَةٌ»، تعدد قرائت و اختلاف امت در دین را موجب رحمت الهی به حساب آورد. بنده که شاخ هایم بیرون پریده بود. سعی کردم به توضیح این روایت برای او بپردازم.

گفتم کلمه اختلاف به دو معنی است. یکی همین معنی اختلاف که شما با آن روایت را ترجمه کرده ای. و دیگری به معنی «رفت و آمد» است کما اینکه قرآن می فرماید:«إِنَّ فی‏ خَلْقِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ اخْتِلافِ اللَّیْلِ وَ النَّهارِِ لَآیاتٍ لِأُولِی الْأَلْبابِ» (آل عمران۱۹۰) همانا در خلقت آسمان و زمین و رفت و آمد شب و روز روشن، دلایلى است براى خردمندان (المیزان، طباطبایی،ج۴،ص ۱۳۵)

جواب داد: به نظر من در این روایت منظور هر دوتاست!!!!!!!!!

وقتی یک نفر درس نخوانده و غیر متخصص به روایات رجوع کند و به همراه این عدم العلم کمی هم جسارت و شجاعت داشته باشد. آش همین است و کاسه همین کاسه!!

حالا بیا ده ها ساعت برایش توضیح بده متکلم نمی تواند در آن واحد کلمه ای که چندین معنا دارد را استعمال کند و منظورش همه معانی باشد. مثلا کلمه «عین» در عربی ۷۰ معنی دارد، چشم و چشمه و جاسوس و .... 

میثم علی زلفی

تبرک به قبور
از آن جا که قبور و حرمهاى مطهر پیامبر خدا و اهل بیت عصمت (ع ) منتسب به آنان است ، علاقه مندى به آستان بلندشان و برکت یافتن از قبور پاکشان ، جزء سنتهاى دینى است ، چه به صورت دست کشیدن و لمس کردن ، چه بوسیدن و چه صورت برقبور و آستان آنان نهادن . هیچ یک از اینها هم با توحید و پرستش خداوند، ناسازگار نیست . بزرگان دین و پیشوایان مذاهب مختلف اسلامى پیوسته در آستان (اولیاء خدا) متواضعانه زمین ادب مى بوسیدند و چهره بر آستان بلندشان مى ساییدندو با تربت قبر آنان تبرک مى جستند.
با نقل نمونه هایى که درکتب معتبر نزد اهل سنت آمده است ، گوشه اى از این سنت عملى را که مخصوص شیعه هم نیست ، نشان مى دهیم ، تا نظر فقهاى اهل سنت هم روشن گردد:

میثم علی زلفی
بنده به عنوان یک شیرازی می نویسم:
بعضی شیرازی ها پیش از این هم نشان داده بودند که لیاقت حفظ افرادی مثل سعدی و حافظ را ندارند.
آیت الله حائری  و مثل ایشان که در نظر مردم سومین حرم اهل بیت!!! که عددی حساب نمی شوند.
زنده باد کورش! زنده باد تخت جمشید با تاریخی پر از شبهه!!!

آدم های مریض به دنبال محکمه نیستند، بعد از محکمه هم حرفها زیاد است.!!!
خدا همه ی ما را که به جای عیوب خود به دیگران مشغولیم بیامرزد.
میثم علی زلفی

مسجد

مساجد به خوبی می توانند در ساماندهی اقتصاد نقش آفرینی کنند که البته دولت مردان ما اعتقادی به آن ندارند .

مطلب زیر بخشی از مطلبی است که برای سازمان مساجد نوشته بودم.

نقش مساجد در جهت ساماندهی اقدام‌های اقتصادی

میثم علی زلفی

آقایان و خانم ها مخصوصا معتقدین به لیستی رای دادن باید بدانند ثمره ی لیستی رای دادن جز خالی ماندن دست ها نیست. اولین باری که با این تفکر آشنا شدم یاد حرف یکی از استادهای  بزرگوارمان افتادم که روزی در کلاس فرمود:

اگر به فکر پاس کردن باشید یک روز یکی شما را شوت می کند. وقتی کیلیویی رای دادی یک روز فله ای تو را حساب می کنند

و دیدیم روحانی در هر دو دوره انتخاب شدنش مثل بلدزر ار روی اصلاح طلب ها رد شد و کمترین سمت ها را به آنها سپرد. و کاملا آنها را نقره داغ کرد و پشیزی قیمت فله ای آنها را هم محاسبه نکرد. ثمره ی دور شدن از انتخاب تلاش محور و مبتنی بر تقوا و نظرات اهل تقوا و دین چیزی بیش از این نیست.

اما آخرین محصول این طرز انتخاب در سازمان ملل متحد چیده شد. دیروز شاهد تحقیر ملت ایران در بیانات بزدلانه رئیس جمهور بی مایه ی منتخب مردم لیستی رای بده بودیم. بهتر است به خود آئیم و از این فرهنگ منزجر کننده ی بی تفاوتی و منفعت گرایی غیر الهی که ریشه در اومانیسم دارد دست بر داریم؛ انتهای چنین خرد منفعت گرانه ای که شهوت را مدیر و ولیّ انسان می داند چیزی جز لیبرالیسم و آزادی به نفع سرمایه داری نیست.

گوشه ی کوچکی از تفاوت انتخاب علی علیه السلام با عمامه به سری که پیشتر نسبتش را با عمامه اش در اینجا نوشته ام را بدانید.

میثم علی زلفی