فطرت الهی - دلسوخته ای منتظر

در این وبلاگ سعی داریم بیشتر از مبانی فکری الهی بنویسیم

فطرت الهی - دلسوخته ای منتظر

در این وبلاگ سعی داریم بیشتر از مبانی فکری الهی بنویسیم

فطرت چيست؟
فطرت الهی - دلسوخته ای منتظر
فطرت انسانی چیز خاصی نیست که بشود آن را مثل قلب و کلیه و غیره به کسی نشان داد بلکه فطرت همان آفرینش خاص الهی است که فقط به انسان داده شده و به هیچ موجودی قبل از انسان داده نشده است.
این آفرینش چند ویژگی دارد:
1- برای اولین بار به انسان داده شده
2- دین الهی منطبق با آن است
3- هرگز از بین نمی رود ولی ممکن است زیر لجن زار گناه دفن شود
نویسندگان
آخرین مطالب
امام صادق (ع) از پدرش نقل ميكند كه فرمود: كسى كه در او حرص و ترس باشد ايمان ندارد و مؤمن، ترسو و حريص و بخيل نيست. الخصال / ترجمه جعفرى، ج‏1 ؛ ص131

۱۳۷ مطلب توسط «میثم علی زلفی» ثبت شده است

صبح که برای خرید وسایل صبحانه به فروشگاه رفتم. از فروشنده 5000 تومان شیر خواستم؛ زمانی که ایشان زحمت شیر را می کشید به یخچال مغازه مراجعه کردم و 3 عدد کره برداشتم.

وقتی زمان محاسبه ی قیمت شد. متوجه شدم گاوها تاثیر برجام را نمی فهمند.

هر کره کوچک 1500 .....

میثم علی زلفی

دیدم یکی از روشنفکران در کانال تلگرامی اش اینچنین آورده است:

... دیشب و امروز که تلویزیون ایران را می‌دیدم، جز متن‌های ادبی و شعر دربارۀ زن و مادر نشنیدم؛ بگذریم که متن‌ها یا تکراری بودند یا سطحی و شعاری. موضوع متن‌ها هم یا عفاف بود یا فداکاری زنان. اگر کسی از خارج به ایران بیاید و رسانه‌های ما را ببیند، نمی‌پرسد که مگر زنان ایرانی چه می‌کنند که رسانه‌های رسمی کشور، صبح‌تاشب آنها را به عفت و عفاف دعوت می‌کنند؟ چه اتفاقی افتاده است که عفت و بی‌عفتی، مسئلۀ نخست زنان ایران در رسانه‌های رسمی شده است؟


این آقا پیش از این در مناظره ی برنامه زاویه درباره ی تمدن اسلامی حاضر شد و یک جمله را مطرح کرد و آن اینکه به الفاظ خیانت نکنید. اگر قصدتان از تمدن چیزی غیر از تمدن غرب است باید به مردم بگوئید و قس علی هذا ... و البته شخص مقابل هم جوابگو بود اما حرفم این نیست.

این آقا که خود در بسیاری از نوشته هایش خائن به کلمات است باز هم چنین کرده است. عفاف را که در فرهنگ دین به اندازه ی یک خنده ی ساده با نامحرم است و یا در حد بیرون گذاشتن یک تار موست با معنی تن فروشی زنان غربی یکی دانسته و حد آن را به شدت پست کرده است ولذا آنچه از معنای بی عفتی لایق زنان غیر مسلمان است را نثار زنان پاک ما می کند.

این جدای از این است که این آقا اینقدر نمی فهمد که اگر در کشوری مردم را به تفکر و اندیشیدن متذکر کنند و تشویق نمایند به معنی بی شعوری و نادانی و نفهمی آن مردم نیست. یا اگر آنها را تشویق به انفاق و .. کنند به معنی گدا صفتی آنها نیست.


این جماعت روشنفکر نه فهم درستی از دین دارند نه جامعه و مشکلات آن ؛اما دغدغه ی خوبی نسبت به غرب دارند.

طرف گفت کمی برایت بخوانم ببین به درد خوانندگی می خورم یا نه! وقتی خواند. سوال کرد چطور بود؟

گفت: مردشور صدایت را ببرند اما رویت خوب است!

میثم علی زلفی
برای نمایش مطلب باید رمز عبور را وارد کنید
میثم علی زلفی

دید مردی مردکی را در رهی                   همسرش، آرایشش همچون پری

گفت ای آقا اجازه می دهی                     این عروسک را که با خود می بری

گوشه چشمی به ما نازک کند                  یا نگاهش من کنم از دلبری؟!!

گفت ای مردک چه می گویی سخن         تو الاغی یا که گاوی یا خری؟؟

همسرم را از چه رو کردی خطاب             قصد دعوا کرده ای یا توسری؟؟

گفت من قصد اجازت داشتم                     تو گرفتی حرف من را سرسری

من تعجب می کنم از حال تو                   تو چرا بر من چنین سان می پری؟

دیگران بی اذن بهره می برند                   من ادب کردم گمانم تو خری!!!*


علمای اخلاق در تعریف غیرت چنین آورده اند: غیرت یعنی تلاش در نگهداری آنچه حفظ آن چیز ضروری است. این صفت در قالب مطلوبش، از شجاعت، بزرگ منشی و قوت نفس انسان سرچشمه می ‏گیرد و یکی از «ملکه»های شریفه نفسانی ‏است.[1] اصل غیرت به دور از افراط و تفریط ها و کجروی ها، از جمله صفاتی است که موجب مباهات بوده و در احادیث، از خداوند نیز به عنوان غیرتمند یاد شده است.[2]


[1]. نراقی، مهدی، جامع السعادات، ج ۱، ص 301، اعلمی، بیروت، چاپ چهارم، بی تا.

[2]. کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، محقق و مصحح: غفاری، علی اکبر و آخوندی، محمد، ج 5، ص 535، دارالکتب الاسلامیة، تهران، چاپ چهارم، 1407ق.

+ یک اصلی وجود دارد در بین عقلای عالم به نام روح دلیل یا به قول طلبگی علی القاعده

در این مثال یعنی بی غیرتی روح دلیل (قاعده) این است: کسی حق لذت و تمتع از همسر بنده را ندارد بنابر قاعده اینگونه لذت بردن های دیگران از همسر باید مذموم باشد. اما نمی دانیم چه شده که مردها نسبت به این مسئله حساس نیستند؟؟؟ و فقط لذت را در مسئله ای خاص منحصر کرده اند؟ شاید  به دیگران کاری ندارد تا با او کاری نداشته باشند!!!!

+ در خانم ها هم وضع آنچنان مطلوب نیست. وقتی اسم زن دوم به میان می آید رگهای گردنش بیرون می زند اما پای ماهواره که می نشینند یکی یکی زن ها را به شوهرشان نشان می دهند و راجع به آرایش و اندامش و ... سخن به میان می آورند!!!!

* شعر از میثم علی زلفی

میثم علی زلفی

رهبرانقلاب در ابتدای درس خارج فقه:
استفاده از ماشین‌های گران قیمت برای روحانیون و طلاب حرام است

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در ابتدای درس خارج فقه روز یکشنبه (١٧بهمن۹۵)، پس از بیان حدیثی اخلاقی، با اشاره به «حرام بودن استفاده از ماشین‌های گران قیمت برای روحانیون و طلاب» فرمودند نامه‌ای دریافت کرده‌اند که در آن نوشته شده بعضی از افراد حاضر در درس، با ماشین‌های گران‌قیمت دویست میلیونی تردد می‌کنند.
ایشان در این باره افزودند: حرمت اسراف برای همه است، هر کسی در هر حدّی چه غنی، چه متوسط یا فقیر ممکن است اسراف کند و اسراف، عمل حرام است. این ماشینهای گران‌قیمت حرام است.
رهبر انقلاب با اشاره به وجود برخی جهات امنیتی و حفاظتی برای استفاده از ماشین گران‌قیمت فرمودند: توجه کنید! عمل، ورع، اجتهاد، زهد، بی‌رغبتی، نرفتن به دنبال زخارف مادی و زیبائی‌های ظاهریِ زندگی، وظیفه‌ی اصلیِ ماست.

چند نکته:

میثم علی زلفی

«شیطان در بسیاری از اوقات برای اینکه مؤمن را از هدف باز دارد از نزدیکترین و  موثق‌ترین دهان‌ها استفاده می‌کند و از طریق آنها مؤمن را موردهجوم قرار می‌دهد.
لذا در بعض روایات هست که عالم و فقیه «مُسْتَوْحِشاً مِنْ أَوْثَقِ إِخْوَانِه‏» است؛ یعنی از رفیق خودش هم وحشت دارد؛ دلیلش این است که گاهی اوقات شیطان زبان رفیق را وسیله می‌کند تا انسان را از خدا دور کند؛ یعنی نگرانی از حیث غیرایمانی او باید داشت.
این امر که #شیطان با دست و زبان دیگران کار می‌کند امر مهمی است. یکی از خوبان روزگار گفته بود در همین وضوخانه امام رضا(ع) شیطان در سیمای بسیار زیبایی ظاهرش شد و من نفهمیدم شیطان است، خیلی فریبنده بود و گفت حاجتی از تو دارم. گفتم چیست؟ گفت می‌خواهم یک دلی را زیر گنبد امام رضا(ع) متوجه من کنی! این را که گفت متوجه شدم شیطان است.
چون خودش زیر گنبد امام رضا(ع) راه ندارد، می‌خواسته این آقا را واسطه کند. لذا خیلی باید مواظب باشیم که وقتی می‌خواهیم نصیحت کنیم باطن این نصیحت ما غش نباشد. پدر به فرزندش که اهل عبادت است و ساعاتى را به نافله شب می‌گذراند نصیحت می‌کند که بخواب، از درس‌هایت می مانی! حال اگر مشغول به کار دنیا باشد نصیحتش نمی‌کند! چه زمانی نماز شب مانع درس خواندن است؟! یا اگر براى مثال، هر روز به حرم برود اعتراض می‌کنند که مگر درس ندارى؟ باطن این نصیحت، غش است...».

📝 استاد سیدمحمدمهدی میرباقری، ۹۳/۴/۲۹

میثم علی زلفی
میثم علی زلفی

💚 رقّت قلب چیست؟ 💚

🌿 قلب، گاهی دارای رقّت است و گاهی هم دچار ضعف می شود. ممکن است کسی بگوید، من در تمام مدت عمر خود، حتی یک گوسفند را هم سر نبریده ام یا بریدن سر مرغی را ندیده ام، این رقّت قلب نیست، بلکه ضعف نفس است، زیرا همین شخص وقتی بوی کباب گوشت گوسفندی که می خورد، به مشام فقرا می رسد، در خود هیچ احساسی ندارد.

🌿 رقّت قلب و عاطفه از فضایل انسانی است؛ در حالی که ضعف نفس هیچ فضیلتی ندارد. رقّت قلب راهی است که انسان با طی آن، بر اساس دستورات الهی، به خلق خدا خدمت می کند.
 
🌿 رقیق القلب کسی است که از دیدن یک فقیر واقعاً متأثر می شود یا وقتی از قیامت و دوزخ سخن به میان می آید، اشک در چشمانش حلقه می زند. راه رقّت قلب نیز دوری از گناه است.

🌿 امام امیرالمومنین علی علیه‌السلام می فرماید: «ما جفّتِ الدموع إلاّ لقسوةِ القلوب و ما قست القلوب إلاّ لکثرة الذنوب»؛ چشمها گرفتار خشکی نمی شود، مگر در اثر قساوت قلب، و قلب گرفتار قساوت نمی شود، مگر با زیادی گناه.

📚 نسیم اندیشه دفتر اول، صفحه 130
آیت الله جوادی آملی

میثم علی زلفی

شیطان از خصوصیاتِ آباواجدادِ ما و تاروپودِ وجود ما و شهوات و غفلت‌های ما آگاهی دارد...

یکی از اساتید نقل کردند که آقایی اهل دل و اهل معنا، شیطان خودش را می‌دید (و این امر ممکن است). روزی شیطان به او گفته بود که بیا با هم بحث کنیم و ببینم که تو درست می‌گویی یا من؟ پاسخ داده بود که اینجا هم تکبّر می کنی؟ اگر می‌خواهی چیزی یاد بگیری بیا همین‌جا با هم بحث کنیم.
مدتی طولانی با هم بحث کرده بودند و به حسب ظاهر غالب بر شیطان خودش شده بود! بعد گفته بود که دیدی مغلوب شدی؟ شیطان خنده‌ای کرده بود و گفته بود که تو می‌خواهی من را هدایت کنی؟ من که هدایت نمی‌شوم. من می‌خواستم دو - سه ساعتی وقت تو را بگیرم که گرفتم!
شیطان زوایای دیدی دارد که ما از آن زاویه‌ها غافلیم.

میثم علی زلفی


داشتم فکر می کردم اگر بمیرم چه کسی به مخاطبان این وبلاگ خبر میده که من مُردم! یا مخاطب ها چه حسی بهشون دست میده!
یکدفعه به خودم اومدم و دیدم بیشتر از اینکه به فکر این باشم که اگه بمیرم دستم خالیه یا نه! تو این فکرم که مجلس ختمم با شکوه میشه یانه!
حاج حسین یکتا تعریف می کرد:
یکی از شهدا تو حین عملیات پلاکش رو کند؛ بهش گفتیم پلاک رو چرا کندی؟
گفت یک لحظه به این فکر کردم که شهید شدم و جلوی دانشگاه تهران دارن برام یه مراسم باشکوه می گیرن. دیدم شهوت شهادت دارم.
پلاک رو کندم که این شهوت رو بکشم، شهادتم بخاطر خدا باشه!
شهدا تو حین جنگ شهوت شهادتشون رو میکشتن ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم....

+ همه از پلاسکو همه جور عبرتی گرفتند عبرت هایی که همه اش برای همسایه بود اما این عبرت را نگرفتند که معلوم نیست صبح دیگری باشند یا نه؟؟؟ نشانه اش این است که همان کارهای اشتباه سایق را دوباره انجام می دهند
بار سفر چه بسته ای مرگ خبر نمی کند ** آنکه نبسته بار خود در این سفر چه می کند
میثم علی زلفی